Tarihçe

İMAS İKLİMLENDİRME

Tarihçe

 • 1950

   

  Turan MUŞKARA ve arkadaşları tarafından kurulan Eklo Şirketi, klima, soğutma, havalandırma, ısıtma, fuel-oil ve mazot taşımacılığı ve dağıtım konularında çalışarak Türkiye’de bilinen kuruluş haline geldi. Copeland soğutma kompresörleri, Amerikan Typhoon klima cihazları, İtalyan Thermonafta brülörleri, İtalyan Falconi asansörleri, Amerikan sporlan soğutucu akışkan kontrol elemanları ithalatına başladılar. Danfoss otomatik Kontrol vanalarından önemli miktarda satmayı başardı.

 • 1960

  Türkiye’de brülör, asansör, klima cihazı, su soğutma kulesi talebinin artması üzerine Eklo Koll. Şti. Ortakları başka ortaklar

  ile birlikte imalat yapmak üzere 1967’de İMAS A.Ş.’yi kurdular. İzmir’de Gaziemir bölgesinde bir arazi alıp fabrika inşa edip imalata başladılar. Bu dönemde satış ofisi ise Çankaya Gazi Bulvarı üzerindeydi.

  Thermonafta ile anlaşma yapılarak %85 yerli girdilerle brülör seri imalatına başlandı. Bu dönemde brülör imalatının yanı sıra akaryakıt satışı da gerçekleşti.

  Amerikan Typhoon marka klima cihazları kısmen yerli girdilerle imal edilmeye hemen sonra İMAS tarafından kendi tasarımı yaratılarak Tayfun markası ile üretimine devam etti.

  Bunların yanı sıra aynı yıllarda kendi markası ile su soğutma kulesi, fan coil üniteleri ve su soğutma grubu imalatına da başladı. 1969 yılında Danfoss soğutma devresi ekipmanlarının satışını yapmaya başladı.

   

  1960

 • 1970

   

  İtalyan Falconi asansörleri ile anlaşma sağlayarak Türkiye’de ilk yürüyen merdiven üretimini gerçekleştirdi. Ve ilk siparişi, Adana – Sürmeli Otel’i oldu. 1970’lerin ortasında Türkiye’deki ilk ısı esanjörü üreticisi Turboterm’in kurucu ortaklarından oldu.

  1978’teki siyasi ve ekonomik durumlardan İMAS A.Ş.’de olumsuz etkilendi. İmalatını durdurmak ve sadece ticari faaliyet göstermek zorunda kaldı. 1979 yılında Amerikan Sporlan soğutma devresi ekipmanlar ve otomatik kontrol vanalarının mümessilliğini yaptı.

 • 1980

  İMAS A.Ş. Şehitler caddesindeki adresine taşındı ve imalat faaliyetlerine burada devam etti. Ancak brülör ve asansör imalatına son verdi.
  Soğutma grubu imalatına devam etti ve ilk soğutma grubu ihracatını Suudi Arabistan/Mekke Redwan Redy Mix’e gerçekleştirdi.
  Tayfun marka klima cihazı imalatına devam etti. Su soğutma kulesi ve fancoil üniteleri imalatına başladı.
  İtalyan Nicotra Spa firmasından rotor ithal ederek vantilatör imalatına başlamış daha sonra vantilatörleri Nicotra’dan ithal ederek Türkiye pazarında satışına başladı.
  1984 yılında ortaklar ayrılma kararı aldılar. İki büyük ortaktan biri Eklo Koll. Şti.’ni Turan Muşkara ise İMAS A.Ş.’yi aldı. Küçük ortakların hisselerini satın alması ile İMAS firması tamamen Muşkara ailesinin yönetimine geçti.
  1988’de İMAS A.Ş. Alman Copeland firmasının Türkiye mümessili oldu.

   

  1980

 • 1990

   

  İMAS A.Ş. İtalyan Climaveneta Spa firması ile 2011 yılına kadar sürecek olan Türkiye mümessilliği süreci başladı. 20 yılda, 3.000’in üzerinde Climaveneta cihaz satışı yapıldı.
  90’ların başında Alman Wieland bakır borularının Türkiye temsilciliğine başladı.
  1995 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasına taşındı.
  Vinç tipi klima cihazı, hassas kontrollü klima cihazı, su soğutma kulesi, ısıtma apareyleri, özel tip fan coil üniteleri ve soğutma grupları mevcut imalatlarına eklendi.

 • 2000

  Türkiye genelinde yetkili servis ağını kurdu ve ürünlerini İMAS güvencesi altına aldı.
  2000’lerin başında klima santrali ekipmanlarının satışına başladı.
  2003 yılında İMAS A.Ş. kurucusu olan Turan Muşkara’yı son yolculuğuna uğurladı. Turan Muşkara anısına Ege Orman Vakfı tarafından Urla-Uzunkuyu ormanlarına 1023 fidan dikildi.
  2008 yılında üretim faaliyetlerini arttırmaya yönelik yeni makine alımları yaptı.

   

  2000

 • 2010

   

  İtalyan su soğutma grubu ve hassas klima Üreticisi Bluebox ile anlaşma yapıldı. 2014 yılındaki yeni büyüme hamlesi ile İMAS, İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesinde 16.000 m2 üzerine kurulu yeni fabrikasına taşındı. Beton santrallerine yönelik chiller sistemleri imalat kalemlerine eklenmiş ve plastik/pvc fabrikaları, kimya, demir-çelik, gıda sektörlerine de girilerek pazarını genişletmeye başladı.

 • 2020

  Pandemi ve küresel tedarik sorunları yerli üretime olan talebi arttırdı. İmas hızlı tepki vererek makine parkını güncelledi ve yeni tasarımlı su soğutma grupları üretime başladı. Su soğutma kulelerini geliştirerek CTİ sertifikasyonuna katıldı. Farklı marka endüstriyel fanların satışına başlandı. Profesyonel kadrosu genişlemeye başlayan firmamızda yönetim 3.kuşağa geçti.

  İlk defa kurulan ihracat bölümü ile yeni pazarlara ürün tedariğine başlandı. Sürdürülebilir yaşama katkı için GES santralimizi devreye aldık.

   

  2020